OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na Empiricism jsem si původně skrblil pěkně peprný žabí hlen, který by začal u prachsprostých úliteb trendu symfonického blacku, kemrózně se táhl přes roztříštěné kompozice a skončil by u melancholického vzdychání, jakže se nám Borknagar, druhdy famózní pagan blackové těleso, vzdálilo. Jenže nebyl jsem to já, kdo uštědřil štulec, naopak - byl jsem to já, kdo dostal šlehu mezi svítilny. Čím déle jsem se u Empiricism potil, tím méně mi přicházely na mysl jedovatosti.
To album doslova rostlo před očima. Vlastně před ušima. Ale pěkně popořádku. Věc, která mi nejvíce nevoněla, byl výkon Oysteina G. Bruna, kytaristy a nervového centra kapely. Odkojen jeho geniální schopností pářit pohanské melodično s bytostně blackovými motivy a tvořit z nich nádherné zvukové fresky (ihned mi tane na mysl Winterway z Olden Domain - to byla sama esence zimy!), připadal mi jeho podíl na novém albu pěkně odfláknutý. Marně jsem se pídil po dominantním a charakteristickém nosném riffu, jakým jsem u Borkanagar uvykl. Namísto očekávaného sekernického mistrovství přicházely pouze relativně oposlouchané a známé blackové řezničinky, nebo naopak akustické brnkačky. Teprve se skladbami „Four Element Synchronicity“ a „Liberated“ si řízný severák proklestil cestu a dodal materiálu ten typický mrazivý přídech. Ale bylo ho tak nějak málo... Jenže jak poslechů přibývalo, začalo mi docházet, že magie tohoto alba spočívá nikoli v lpění jednotlivostech, ale ve vstřebání celku. A tak jsem začal zase od počátku...
A můj sluch se zastavil u dvojice Lars T. Nedland a Vintersorg. První jmenovaný obhospodařuje klávesy a proprietky s nimi spojené nejen u Borknagar, ale zejména u excelentních avantgardistů SOLEFALD (zde pod krycím jménem Lazzare). Sílu jeho instrumentu snadno přečtete již v úvodní jízdě „Genuine Pulse“. Záliba v klavírních etudách, umění vyklenout samplované sborové duchovno. A co víc - jsou to často právě klávesy, kdo buduje nosné melodie. Pestrost a široký záběr Larse T. Nedlanda je prvním kamenem v nepřeberné (leč ne příliš okaté) pestrosti Empiricismu. Druhý jmenovaný válí první ligu severského folk blacku a nový opus Borknagar obdařil svým vokálem. A výkonem věru virtuózním a zdobným. Maestro Vintersorg umí samosebou drhnout havraní party až se chlupy za krkem ježí, ale zejména udivuje výtečným čistým zpěvem. Jeho hlas je posazený o trochu výše, než tomu bylo u předchozích vokalistů Borknagar, přesto však umí v prsou zhmotnit velebný hymnický zpěv. A s naprostou jistotu ho v mžiknutí oka přetáhnout do zvonivého hlavového rejstříku. Lahůdka, nutno slyšet! Vintersorgův hlasový potenciál se zhusta prosazuje i uprostřed tuhých blackových sypaček a mohutné epické výkřiky nechávají zapomenout i na časy Maelstromovy hrdlovlády. Další kamínek v mozaice pestrosti...
Skrze zálibu v detailech jsem se nakonec prodral i do duše samotných skladeb. Což o to, začátek alba v podobě chytlavé symfonické jízdy „Genuine Pulse“, hymnické ódy „Gods Of My World“ a temnou avantgardou načichlého záseku „Black Canvas“ téměř odpor nekladl. Výrazné klávesové motivy, skvělý Vintersorg a pohromadě držící kompozice - vše, co posluchačovy chtíče vyžadují. Fackovaná začala u instrumentálky „Matter ´n´ Motion“, které vévodí najazzlý klavírní jam. Vzbouřené emoce poněkud tiší „Soul Sphere“, kde zpohanštělou melodii, jakou bychom čekali od pana kapelníka, překvapivě odmrmlává Tyrova basa (a není to jediné místo na albu!). Pravá mela nastala u dvojice prapodivně metamorfujících a neuchopitelných kousků „Inherit The Earth“ a „Stellar Dome“. Jakoby se Borknagar náhle dostali do fáze tvůrčího přetlaku a odhodlali se posluchače umlátit sledem neustálých zvratů, nových melodií, akustických meziher, nabroušených kytarových řeží a chytlavých Vintersorgových zpívánek i skřehotů. O nějakých stylových mantinelech nemůže být ani řeč - okusíte psychedelicky rozmatlané drobnomalby všech nástrojů, okusíte hlomozivé výpady hodné černého kovu, okusíte chytlavé a atmosferické pasáže, mnohdy načichlé folkem. Stojí to pěkné soustředění, nicméně lze tomu přijít na chuť...
Empiricism je pěkná bestie, která se vzpíná, vyhazuje a tváří čert ví jak nepřátelsky, ale přitom skrývá široké hudební srdce. To srdce pojme jak staré pohanské časy, tak veškeré nové vlivy, které infiltrují klasický black metal. Brun a jeho smečka neuznávají jednoduchost a otevřenost, ale o to více si je třeba jejich hudby vážit. Nenechte se odradit a znechutit. Empricism je totiž velmi dobré album.
Empiricism je pěkná bestie, která se vzpíná, vyhazuje a tváří čert ví jak nepřátelsky, ale přitom skrývá široké hudební srdce. To srdce pojme jak staré pohanské časy, tak veškeré nové vlivy, které infiltrují klasický black metal. Brun a jeho smečka neuznávají jednoduchost a otevřenost, ale o to více si je třeba jejich hudby vážit. Nenechte se odradit a znechutit. Empricism je totiž velmi dobré album.
8,5 / 10
Oystein G. Brun
- kytara
Jens F. Ryland
- kytara
Asgeir Mickelson
- bicí
Tyr
- basa
Vintersonrg
- vokály
Lazare
- klávesy
1. The Genuine Pulse
2. Gods of My World
3. The Black Canvas
4. Matter & Motion
5. Soul Sphere
6. Inherit The Earth
7. The Stellar Dome
8. Four Element Synchronicity
9. Liberated
10. The View of Everlast
Fall (2024)
True North (2019)
Winter Thrice (2016)
Urd (2012)
Universal (2010)
Origin (2006)
Epic (2004)
Empiricism (2001)
Quintessence (2000)
Archaic Course (1998)
Olden Domain (1997)
Borknagar (1995)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 43:30
Produkce: Oystein Garnes Brun Studio: Fagerborg + Toproom studios
-bez slovního hodnocení-
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.